Maskot blogu:
moje malá vločka
Otázky a připomínky na můj blog pište ♥Sem♥
zviš si návštěvnost ♥tady♥
udám vám klikačku -tady-

Reklamy pro sbéééčka
až do 1.března:


VÁNOČNÍ POHÁDKA

22. října 2009 v 20:05 | Klarisa |  VÁNOČNÍ POHÁDKY

V jedné chaloupce u lesa bydlel malý Vašík se svým dědečkem. Byli chudí, jejich chaloupka byla maličká, ale vždy čistá a uklizená. Vašíček byl hodný chlapec, dědeček ho učil poznávat přírodu a milovat kytičky a zvířátka, vyrobil mu lyže i sáňky. I měsíček se často nad chaloupkou zastavil a díval se, jak dědeček učí Vašíka vyřezávat ze dřeva.Byl Štědrý den. Všude v okolí už svítila okna chaloupek rozsvícenými vánočními stromky. Jen v chaloupce u dědečka nic. Vašík se díval z okna a pozoroval světla v chaloupkách.
"Dědečku, proč letos nemáme stromeček. Byl vždycky tak krásný. Chodívali jsme spolu do lesa, sníh nám křupal pod nohama, vybrali jsme nejkrásnější stromeček,
přin"Víš Vašíku, jsem už starý, nohy mi neslouží a do lesa bych nedošel."
"Dědečku, já bych si došel do lesa sám."
"I to nejde, chlapče. Jsi ještě malý, zapadl bys do sněhu, zmrznul a co potom?"

Dědeček usnul v křesle a Vašíka napadlo, že by se šel podívat do vesničky. A nebo že by si zašel až do lesa? "Ano, zajdu do lesa, vyberu si ten nejkrásnější stromeček, ale nebudu ho řezat, ozdobím si ho v lese. A vezmu krmení pro zvířátka. Hurá, přece jen budu mít Vánoce!"

Vašík přiložil do kamen, aby dědečkovi nebyla zima, až se probudí. Vzal si pytel a do něj dal jablíčka, oříšky, zrní, seno, řepu a kousek špeku. Také si vzal svíčičky a plechové rybky na ně, dřevěného andělíčka, kterého dědeček vyřezal a který visíval na vršku vánočního stromečku. Ještě si přibalil svého Ježíška - panenku a vyrazil do lesa.

Došel na paseku s krmítkem, do kterého myslivci dávají jídlo zvířátkům. Dal do něj seno, na zem položil ostatní dobroty, zrní nasypal do mističky. Do jesliček položil Ježíška. Vybral si malý smrček, který si ozdobil svíčkami a jablíčky na vršek pověsil andělíčka.

Lesem se rozlilo světlo svíček, vůně vosku a dobrot pro zvířátka. A už se začali sbíhat - zajíček, kos, koroptev, ježek a z dálky se svým královským krokem blížil jelen. Vašík se schoval za stromek a čekal, co se bude dít.

"Kdopak nám to tu připravil?" Ptal se zajíček.
"Vašíku, vidím tě!" pokřikoval kos.
"Kdepak, nevidíš, jsem schovaný," odvětil Vašík.
"Vidím, vidím!" nedal se kos.
"Propána, co je to?" divil se zajíček
"Štlomeček! A Ježíšek! To je kláša" obdivoval ježek.
Jelen povídá: "Ano, zde v jesličkách se narodil Ježíšek a jemu na počest svítí stromeček. Jak vidím, přátelé, přivedla vás sem zvědavost. Světlo vás probudilo ze zimního spánku a přivábilo sem. A vůně sena …"
"A řepy" dodal zajíček.
"A oříšků" … "Slaniny" "Jablíčka"
"A Ježíšek v jesličkách. To vše nás sem volalo a lákalo", dodala koroptvička.
Jelen řekl: "Už jsem myslel, že pro oříšky a řepu zapomenete na Ježíška. Jeho dnes vzpomínáme, jemu na počest je zde dnes vše krásně ozdobeno".
Zajíček řekl: "To abychom mu zazpívali koledy a řekli nějaké básničky!"
"A kdo začne? Třeba kos."

Kos si sedl na jesličky a zazpíval (nápěv Nesem vám noviny):
"Zapískám koledu Jezulátku
Však já mám píšťalku ve volátku.
Slyšte teď kosa zvířátka bosá v lesním chládku."


"Výborně, výborně", líbila se zvířátkům písnička.
Další vyskočil na pařízek zajíček a řekl říkanku:
"Já jsem zajíc Janeček, nesu velký raneček.
je v něm teplý kožíšek, ohřeje se Ježíšek".

Veverka si sedla na jesle a zarecitovala:
"Přináším ti z lesa šišku, milovaný náš Ježíšku
abys nám neumřel hlady, papej - vždyť je z čokolády"

Další přišel na řadu jelen, položil Ježíškovi do jesliček malinový list a zazpíval (Jak jsi krásné, Jezulátko):
"Malinový list ti nesu, sám se na něj mlsně třesu
matička ho spaří a čaj ti uvaří."


A koroptvička přidala na stejnou melodii:
"Dám ti peří do peřinky, abys mohl spinky spinky
Ježíšku malinký v jeslích u maminky."


Na konec přišel na řadu ježek. Sice říkanku několikrát spletl, ale nakonec odříkal:
"Já jsem ježek maličký na kůži mám bodličky.
Ježíškovi na nich nesu z jalovce tři kuličky".

Pak si spolu zvířátka zazpívala "Narodil se Kristus pán" a pustila se do večeře. Zajíček si vzal řepu, veverka oříšky, koroptev se pustila do zrníček, jelen do sena. Ježek si odnesl na bodlinkách jablíčko, kos kloval do slaniny. A pak se stal zázrak. Na obloze se zjevila kometa, nad lesem se rozlilo světlo. Přiletěl anděl s velikými křídly. Ježíšek se posadil se v jesličkách a povídá:
"Milá zvířátka, děkuji vám za dárečky, básničky a koledy. Bylo to krásné, protože to bylo srdečné a upřímné. Tu dnešní večeři, na které si právě pochutnáváte, vám za mne vystrojil Vašíček, který se támhle schovává za stromkem a ani nedýchá, aby vás nevyplašil. Je to moc hodný chlapec a musíme ho za jeho dobrotu a za jeho lásku k vám odměnit."


Když Ježíšek domluvil, všechno v lese zmizelo.Vašík nevěděl, jestli se mu to nezdá. Zvířátka dojedla a rozprchla se do lesa, svíčky dohořely, Vašík tedy sbalil rybky na svíčky, Ježíška a andílka a vydal se k domovu. Už bylo tolik hodin, dědeček už určitě bude vzhůru a bude se zlobit. V dálce už viděl jejich chaloupku. Linula se z ní divná záře, Vašík se lekl, že chytlo od kamen a v chaloupce hoří a přidal do kroku. Tam se zatím děly neuvěřitelné věci.

Přijel Ježíšek na krásných saních tažených jelenem. Za ním letěl anděl, který nesl ozdobený vánoční stromeček. Zastavili u dědečkovy chaloupky a Ježíšek pravil: "Jsme u cíle, jdi teď milý andílku do chaloupky a stromeček postav v kuchyňce na stůl. Pozor, abys nevzbudil dědečka." Potom Ježíšek i s andílkem odjeli.

Vašík vstoupil do chaloupky a uviděl krásný stříbrný stromeček ozdobený svíčkami a ověšený dukáty.
"Dědečku, kde se tu vzal?"
"Cože, kde je bál?"
"Ne, žádný bál, kde se tu vzal? Ten stromeček. Tak krásný stromeček jsem v životě nevidel."
"Stromeček? No vidíš, a já myslel, že se mi to zdálo."
"A co se ti zdálo?"
"Nic se mi nezdálo, doopravdy se to stalo."
"A co? Tak už mě nenapínej!"
"Ježíšek přijel na krásných saních tažených jelenem. Přijel až k naší chaloupce, zastavil a anděla s tímto krásným stromečkem poslal k nám do chaloupky. Anděl stromeček postavil na stůl a povídá: "Pro Vašíka a pro tebe, dědo, za to, že máte tak dobré srdce. Když utrhneš dukát, vždycky tam bude nový".


"Má to snad být odplata?" povídá Vašík.
"Odplata? Za co?" divil se dědeček.
"Já se ti musím k něčemu přiznat, dědečku. Já jsem šel do lesa. Bylo mi líto, že nemáme stromeček, tak jsem šel do lesa sám a stromeček si ozdobil. Vzal jsem i krmení zvířátkům. Do jesliček jsem položil svého Ježíška. Zvířátka opravdu přišla, zpívala Ježíškovi a pak se pustila do dobrůtek. A pak se stal zázrak, Ježíšek se posadil a poděkoval zvířátkům. A říkal, že mě odmění za to, že jsem hodný na zvířátka. Tak proto nám přinesl stromeček."

Vašík šel ke stromečku a utrhl zlatý penízek. A opravdu, hned místo něj narostl nový.
"Hurá, dědo, už nebudeme chudí. Už nebudeme muset koukat, kolik polínek přiložíme do kamen, a chleba si budeme moct ukrojit, kdykoliv budeme mít hlad. A víš co dědečku uděláme? Za tento první utržený dukát si koupím krásné krmítko pro ptáčky a lesní zvířátka. Postavím jej před okno a denně jim budu dávat krmení a budu se na ně dívat. A budu vzpomínat na dnešní Štědrý večer, na nejkrásnější Vánoce našeho života".
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama